Wir gedenken an HRANT DİNK`i anıyoruz, 19.01.2014 Pazar/Sonntag, Saat 17:00 Uhr, Kottbusser Tor

grafikenHrantDink2014

Katledilişinin 7. yılında HRANT DİNK`i anmak için buluşuyoruz
Gedenkveranstaltung anlässlich des 7. Jahrestag der Ermordung von HRANT DINK

19.01.2014 Pazar / Sonntag, Saat 17:00 Uhr
Kottbusser Tor

Bundan tam yedi yıl önce, gazeteci ve insan hakları savunucusu Hrant Dink milliyetçi – ırkçı canilerce İstanbul’da katledildi. Ne bunun öncesinde iki yıl boyunca yürüttüğü karalama ve hedef gösterme kampanyası nedeniyle medya, ne de suçluları saklayan ve koruyan sorumlu devlet görevlileri bu cinayetten dolayı hesap verdiler. Bu cinayetin devlet aygıtında yer alan gerçek destekçileri koruma altına alındı, kimileri terfi ettirildi.

Hrant Dink cinayeti Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde hıristiyan azınlıklara karşı uygulanan soykırımın konuşulmasının tabulaştırıldığı, reddedici bir milliyetçilik anlayışının ülke çapında yükselişe geçtiği bir ortamda gerçekleşti. Ülkede egemenliklerini pekiştirmek isteyen ve kendi aralarında çatışan çeteler ve ağlar bundan sonra da, Hrant Dink cinayetinin aydınlatılmasını önlemek için ellerinden geleni ardına koymayacaklardır.

Yedi uzun yıl boyunca, bazı kuklaların cinayeti nasıl örgütsüz bir şekilde işledikleri tiyatrosunu, bunun yanı sıra devletin cinayet destekçilerini örtbas etmek için nasıl canhıraş bir biçimde çalıştığını seyrettik. Bunun için davalar birbirinden ayrıldı, farklı mahkemeler arasında dağıtıldı, sürecin bütünlüğü gözden kaçırılmak istendi, avukatların girişimleri engellendi ve kanıtlar karartıldı. MIT, jandarma ve polis cinayete ortak oldu.

Yaklaşık 5 aydan bu yana dava örgüt şüphesi nedeniyle yeniden görülmeye başlandı. Yargıtay her ne kadar örgüt şüphesi ile davanın yeniden görülmesine karar verdiyse de, cinayeti terör örgütü, davayı da anti terör yasası kapsamı dışında tutarak yeni bir çıkmaza soktu. Bir yandan ikrar gibi görünen bu yeniden yargılama, gerçek katilleri korumaya devam ediyor.

Biz burada Hrant Dink’i anmak ve Türkiye’nin çeşitli illerinde yas tutan insanlarla dayanışmamızı ifade etmek için biraraya geldik. Bu cinayetin sorumlularını unutmayacağız ve onları affetmeyeceğiz. Bu cinayetin arka planının ortaya çıkarılması, tüm bağlantılarının aydınlatılması ve tüm sorumluların yargı önüne çıkarılması için verilen mücadeleye katkımızı sürdüreceğiz. Türkiye sınırlarının çok ötesinde, ailesi ve yakınlarının acısını paylaşmaya devam edeceğiz. Çocuklardan katiller yaratan milliyetçiliğin ve ırkçılığın karanlığına karşı mücadele bizi birleştirmeye devam etsin.

Biz adalet ve halkların kardeşçe bir arada yaşamasını istiyoruz! Devletin ve egemenlerin gizlemeye çalıştığı kirli tarihimizle yüzleşmemizin de kardeşlik ve adaletin vazgeçilmez önkoşulu olduğunu biliyoruz .

****************************** ******

Vor sieben Jahren wurde der Menschenrechtler und Journalist Hrant Dink in Istanbul von nationalistisch-rassistisch motivierten Tätern ermordet. Zuvor hatten zwei Jahre lang eine ungebremste Hetzkampagne der Medien sowie eine staatliche Verfolgungsjagd gegen ihn stattgefunden. Die verantwortlichen Entscheidungsträger haben alles unterlassen, um den aus dieser Hetze entspringenden Mord und seine juristische Aufarbeitung zu verhindern. Die wahren Hintermänner im Staatsapparat bleiben bis heute verschont.

Hrant Dinks Ermordung erfolgte in einem Umfeld des landesweit steigenden Nationalismus, welcher nationalistisch motivierte Staatsverbrechen wie den Völkermord an den christlichen Minderheiten im Osmanischen Reich tabuisiert, trivialisiert oder schlicht bestreitet. Die heutigen Machtkämpfe zwischen Banden, die im Land Ihre Herrschaft etablieren wollen, wird weiterhin die Klärung des Mordes an Hrant Dink verhindern.

Sieben lange Jahre haben wir den Gerichtsprozess gegen einige Marionetten verfolgt und beobachten müssen, wie der türkische Staat stetig und konsequent daran arbeitete, die Hintermänner und Hintergründe des Mordes zu vertuschen. Die Verfahren wurden aufgestückelt, Anfragen der Rechtsanwälte abgewehrt und Beweismaterial vernichtet. Doch die Mitschuld des türkischen Geheimdienstes, der Gendarmerie und der Polizei ist für alle offensichtlich.

Seit nun mehr als vier Monaten wird der Prozess neu aufgenommen, weil der oberste Gerichtshof diesen Mord als organisierte Kriminalität einiger nationalistisch motivierter Männer anerkennt, jedoch eine Verbindung zum Terror ablehnt und somit die Anlehnung des Prozesses dem Antiterrorgesetz unmöglich macht. Was einerseits als Zugeständnis erscheint, verschleiert weiterhin die eigentlichen Mörderbanden.

Wir kommen dieses Jahr noch einmal zusammen, um Hrant Dink zu gedenken und um unsere Solidarität mit Menschen in Trauer und Protest in der Türkei zu bekunden. Auch hier in Berlin werden wir nicht vergessen und nicht vergeben, sondern weiterhin gemeinsam dafür kämpfen, dass die institutionellen Hintergründe und Verbindungen ans Licht kommen und sämtliche Verantwortlichen zur Rechenschaft gezogen werden. Den Schmerz über seinen Tod teilen wir, hier, weit über die Grenzen der Türkei hinaus. Und der Kampf gegen die Dunkelheit des Nationalismus und des Rassismus, die aus Kindern Mördern macht, eint uns auch hier.

Wir wollen Gerechtigkeit und Völkerverständigung! Es ist uns bewusst, dass gegenseitige Achtung und ein verantwortungsvoller Umgang mit belasteter und belastender Geschichte die unerlässliche Voraussetzung dafür bilden.

Hrant Dink`in Dostları / Freund_innen von Hrant Dink,
Destekleyenler/Unterstützer: Allmende e.V, Berliner Hrant-Dink-Forum, Durde_Deutschland, Arbeitsgruppe Anerkennung – gegen Genozid, für Völkerverständigung g. e.V., GEZiniyoruz Network, Özgürlük ve Dayanışma Almanya

https://www.facebook.com/events/626188864082959/

Advertisements
%d Bloggern gefällt das: